Jak a kdy sklízet chilli papričky?

 Jak a kdy sklízet chilli papričky

S blížícím se podzimem a zkracujícími se dny, přichází i první chladné dny. V tomto období, tedy na přelomu září/října, začíná doba, kdy se papričky vybarvují a dosahují své plné zralosti v největším množství.  Někdo by mohl namítnout, že samotná sklizeň chilli papriček začíná už mnohem dříve. Zde ale záleží hned na několika aspektech, jako jsou:

  • odrůda - ranost a doba zrání
  • doba vysazení
  • hnojení a výživa

V podstatě lze říct, že podle výše zmíněných faktorů lze papričky sklízet v období červenec - listopad

Odrůda a ranost sklizně

Odrůda a její ranost pří sklizení hraje velkou roli. Takové chilli papričky Jalapenos jsou odrůdy, které zrají přibližně 40 - 50 dní, ale je zvykem sklízet tuto odrůdu ještě před botanickou zralostí, tedy před tím, než se paprička zbarví ze zelené barvy do červené.

Oproti tomu středně rané odrůdy jako jsou třeba mexické Habaneros zrají v průměru 50 – 90 dní a sklízejí se teprve, až když plod změní barvu ze zelené na barvu botanické zralosti (červená, žlutá, oranžová, choco a další).

Ty nejdéle zrající chilli papričky dosahují doby zrání mezi 90 – 120 dny. Patří sem především odrůdy paprik druhu Capsicum Chinense jako jsou Naga Bhut Jolokia, poté například druhá nejpálivější chilli paprička světa Trinidad Scorpion Moruga a nejpálivější bestie světa Carolina Reaper

Doba výsevu

Ranost sklizně můžeme pozitivně ovlivnit, také tím, kdy vysejeme semínka. Nejčastěji se papriky vysévají od poloviny února do poloviny dubna. Odrůdy, které zrají dlouho, se přirozeně vysévají dříve, zatímco ty rané se vysévají později. Pokud vysejete papriky už v lednu, výrazně tím prodloužíte vegetační období a plody budou dozrávat dříve.

Hnojení

Hnojení a výživa je další důležitý aspekt jak podpořit rychlejší dozrávání. V počáteční vegetační fázi rostlin přihnojujte rostliny hnojivy s vyššími hodnotami dusíku (N). Jakmile rostlina začne nasazovat květy, tak s hnojením přestaňte, abyste předešli ztrátě květů u rostliny (přílišný dusík může mít za následek, to že rostlina květy shodí). Jakmile rostlina má založeno na plody je vhodné začít přihnojovat hnojivem s vyšším obsahem fosforu (P)a draslíku (K), tak aby plody dobře rostly a rychleji dozrávaly.

 

Jak sklízet chilli papričky?

Už jsme si řekli, kdy sklízet a jak si dopomoci, abychom sklízeli co nejdřív a měli co nejvyšší výnosy. Důležité je rovněž to, jak plody sklízet aby byly správně zralé a vydržely co nejdéle čerstvé. Zásadou kdy začít sklízet je především změna barvy plodu. Jakmile změní plod barvu ze zelené na svoji finální barvu, lze ho již z rostliny utrhnout. Podpoříme tím rychlejší dozrávání ostatních ještě nezralých plodů. Pokud budeme chtít vyndat z plodu semínka, lze ho na rostlině nechat o něco déle. Vyvaroval bych se ale situaci nechávat papričky příliš dlouho na rostlině po změně barvy, aby nedošlo k rozvoji plísní a houbových chorob. Jakmile má plod finální barvu, nejdéle do 14 dnů po vybarvení bych jej utrhnul. Pokud budeme papričky rovnou zpracovávat, tak můžeme plody sklízet bez stopek. Budeme-li chtít plody déle skladovat, utrhneme papričku i se stopkou, díky tomu paprička vydrží déle čerstvá. Skladujeme ideálně v lednici, nebo v temnu a chladu.